Efecan Karagöz Kişisel Web Sitesi

Uzaklar

Bazen bir yol tutup gitsem, diyorum, uzaklara… Yolun sonunu bilmeden, kulağımda ne anlamını ne de söyleyenini bildiğim bir şarkıyla. Hani anam, babam, arkadaşım olmasa; bilmesem üzüleceklerini, özleneceğimi; durmazdım şimdi buralarda.

Unutturur muydu bir şeyleri, mantıklı mıydı, eğri miydi, doğru muydu düşünmezdim bile. En azından kafamı dinlerdim bir süre. Gerçi onu bile dinlemek istemiyorum ya artık… Dinlemezdim hiçbir şeyi. Kuşları bile dinlemezdim, sesleri güzel değilse…

Kimbilir neler bekliyordu beni yollarda. Belki de hayatımın en güzel günleri oradalar, uzaklarda. Kaderim beni yakalardı bir dağ yamacında, bir göl kenarında, eski bir tren istasyonunda ya da.

Sanırım o sıralarda bir kız çıkardı karşıma. Yadırgamazdım, izlediğim filmlerden aşinayım bunlara. Kesinlikle aşık olurduk daha ilk bakışmamızda. Yüce dağların doruklarında yaşardık aşkımızı, yaşardık doyasıya. Bir çiftlik evinde sürerdi hayat, boy boy çocuklarımızla….

Biliyorum hayat filmlere benzemezdi…

Yolda bir kazaya kurban giderdim belki. Yayınlarlardı bunu, bir üçüncü sayfa haberi… Yaşlı bir teyze okuyup hüzünlenirdi; iki damla yaş olurdum gözlerinde. İnerdim yanaklarından aşağı, kaderim teyzenin ellerinde. Ya değişmezdi kaderim düşerdim yere ya da silerdi beni, gül oyalı mendiliyle.

Yolum karşıma bunları çıkarmasa döner miydim geri?

Dönerdim ve bakardım etrafıma. Görürdüm belki uzaklarda aradıklarımı, çok yakınlarımda. Göremesem de arardım, beklentilerim ve umutlarımla.

Dönerdim… Üç gül toplayıp gelirdim geri.

Biri sevenlerime, biri sevdiklerime… Birini de sade ama yeşil bir bahçenin ortasına dikerdim; gelip geçenler, yeşilliklerin içinde alev alev yanan kan kırmızısı gülün kusursuz kızıllığında, benim yanışımı görsünler diye!

Efe Can Karagöz (2002)

Yazar hakkında Tüm gönderileri gör Yazarın web sitesi

Efecan Karagöz

Hayatın akışında gözüme takılanları, paylaşmaya değer gördüklerimi ya da saklamak istediklerimi, bazen de kendi ürettiklerimi paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile belirtilmiştir.

five × 4 =