Efecan Karagöz Kişisel Web Sitesi

TÜRSAB Müze Girişimleri ve BİLETİX işbirliği lansmanı basın bülteni

TÜRSAB Müze Girişimleri ve BİLETİX işbirliğiyle Müzekart ve müze bilet satış kanalları artırılıyor

DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDAN MÜZE BİLETİ ALMAK ÇOK KOLAY!

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Müze Girişimleri ve Biletix arasında yapılan sözleşme çerçevesinde T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı müze ve örenyeri biletleri, Harbiye Asker Müzesi biletleri ile Müzekart’lar artık Biletix üzerinden satışa sunuluyor.

Kültür turizmi tutkunlarına büyük kolaylıklar getirecek olan anlaşma; İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Emre Bilgili, TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Başaran Ulusoy ve Biletix Genel Müdürü Kemal Erdine’nin katılımlarıyla İstanbul Arkeoloji Müzeleri bahçesinde düzenlenen bir tören ile imzalandı.

Bu anlaşma ile dünyanın lider biletleme kuruluşu Ticketmaster şirketi olan Biletix’in satış ağı ile dünyanın dört bir yanından Türkiye’ye gelecek olan turistler, gelmeden önce müze biletlerini ve Museumpass kartlarını internet üzerinden satın alabilecekler. Kültür turizmine gönül veren yerli ziyaretçiler de müze ve ören yerleri biletlerinin yanı sıra Müzekart’larını da gişeye gitmeden www.biletix.com internet adresinden satın alma şansı yakalayacaklar.

Tarihi değerlere ulaşmak kolaylaşacak

İstanbul Arkeoloji Müzeleri bahçesinde düzenlenen imza töreninde konuşan TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Başaran Ulusoy, “TÜRSAB olarak satış, pazarlama ve ziyaret yönetimini üstlendiğimiz 155 müze ve örenyerinde 2014 yılının ilk sekiz ayında % 50’ye yakın bir gelir artışı sağladık. Artış oranı bu sene devraldığımız 2. Aşama müzelerde %65 ve Pamukkale’de % 46 oldu. Gelirlerde birinci sırada 40 milyon 301 bin TL ile Ayasofya, ikinci sırada 39 milyon 279 bin TL ile Topkapı ve üçüncü sırada 22 milyon 599 bin TL ile Pamukkale gelmektedir. Böylece yılsonu itibariyle Bakanlığa toplam 400 milyon TL’lık rekor bir gelir kazandırmış olacağız. Biletix ile imzaladığımız anlaşmayla birlikte dünya tarihi açısından çok önemli bir yerde olan tarihi mirasımız daha çok tanınır, daha kolay ulaşılır hale gelecek. Dünyanın en çok ziyaret edilen müzesi Louvre Müzesi’nin biletlerini nasıl Paris’e gitmeden önce satın alabiliyorsak, Topkapı Sarayı da aynı ulaşılabilirlikte olacak. Kültür mirasımızın tanıtımına sağladığı bu büyük katkıdan dolayı Sayın Kemal Erdine’nin şahsında tüm Biletix ve Ticketmaster ekibine teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Biletix Genel Müdürü Kemal Erdine de törende yaptığı konuşmada; “Türkiye’nin lider biletleme firması Biletix olarak özellikle son 10 yılda eğlence tutkunlarının deneyim yaşamasına aracılık ederek, eğlence sektörünün gelişimine katkıda bulunduk. Bugün burada imzaladığımız sözleşme ile sektördeki knowhow ve tecrübemizi yepyeni bir alana taşımanın heyecanı içindeyiz. Dünyanın dört bir yanından Türkiye’ye gelecek olan turistler, Türkiye tatillerini internetten planlarken, aynı şekilde internet üzerinden müze biletlerini ve Museum Pass kartlarını da alabilecekler.

Yeni ürünümüzle Türkiye’ye gelecek olan turistlere, aynı zamanda Türkiye’yitanıtmış olacağız. Tüm bunlara ek olarak müze biletleri ve müze kart satışlarımız; bağlı bulunduğumuz dünyanın lider biletleme firması Ticketmaster International ile ortaklaşa hazırlanacak yurtdışındaki internet sayfaları ve kent sayfalarında da yerini alacak.Bu sayede Türkiye’deki müzeleri dünyanın 19 ülkesindeki kültür turizmi tutkunlarının ayağına götüreceğiz. Biletix olarak; bugünden itibaren
sunmaya başladığımız yeni hizmetimiz ile uluslararası alanda Türkiye’nin tanıtımına bir nebze de olsa destek verebilecek olmaktan dolayı gurur duyuyor ve yeni ürünümüzün kültür turizmi tutkunları ile Türkiye’nin tanıtımı için hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Emre Bilgili ise uygulamanın Türkiye’ye ve tarihi değerlerlere hizmet olduğunu belirterek, TÜRSAB ve Biletix’e teşekkür etti.

Biletler, internetten satın alınıp, evdeki yazıcıdan basılabilecek

Müze ziyaretçileri, www.biletix.com üzerinden “Hızlı bilet” uygulamasıyla satın alacakları biletlerini evlerindeki yazıcıdan bastırabilecekler. Müzekart, Müzekart+ ve Museum Pass kartlar ise satın alan kişilerin adreslerine kargo ile teslim edilecek. İmzalanan anlaşma ile müze biletleri yakın gelecekte; mobil uygulamalar, çağrı merkezleri, yurtdışı siteler, İDO iskeleleri gibi yaya trafiğinin yoğun olduğu yerlerde bulunan 80 adet Biletix Kiosk’undan ve Türkiye genelinde sayıları 2000’i bulacak olan ATM’lerden de satın alınabilecek.

TÜRSAB MÜZE GİRİŞİMLERİ HAKKINDA:

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Müze Girişimleri, 2010 yılında TC Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın “Müzelerin Modernizasyonu ve Giriş Kontrol Sistemlerinin Yönetimi İşi” ihalesini kazanarak müzecilik alanında işletime başlamıştır. İlk ihaleyle 50 müzenin yönetimini üstlenen TÜRSAB Müze Girişimleri, 2014 yılı başında işlettiği müze sayısını 155’e çıkarmıştır. TC Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı müze ve ören yerlerini bakanlık adına işleten TÜRSAB Müze Girişimleri, söz konusu proje ile ziyaretçi sayılarını arttırmayı, kamu nezdinde farkındalık yaratmayı ve kültürel tarihi mirasa sahip çıkılmasını misyon edinmiştir. “Sürdürülebilir Turizm” ve “Kültürel Seferberlik” anlayışı ile yaklaşan TÜRSAB Müze Girişimleri, ziyaretçi erişimini kolaylaştırmak ve özendirmek üzere satış imkanlarının arttırılması ile kültür turizmi hacminin büyütülmesini amaçlamaktadır.

Sektörde yarattığı artı değerle turizmin itici gücü olan TÜRSAB, müze ve örenyerlerinde eğitilmiş nitelikli personelin işbaşı yapması ve gişelerin teknoloji ürünü ekranlı turnikeler ile donatmıştır. Elektromekanik geçiş ve takip kontrol sistemiyle müze ve örenyerlerine tüm giriş çıkışların anında raporlanmasını sağlayan TÜRSAB; sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına tanınan bir hak olan Müzekart uygulamasını yabancı ziyaretçilerin de kullanabilmesi için Museumpass kartı uygulamasını yaşama geçirmiştir. Türkiye’deki müzelerin uluslararası arenada da tanıtımı yapılması için yoğun çaba sarfeden TÜRSAB; kültürel varlığın korunması, geliştirilmesi ve tanıtımına daha fazla kaynak sağlanmasını hedeflemektedir.
TÜRSAB Müze Girişimleri tarafından işletilen müzelerin ziyaretçi sayıları yükselirken bununla birlikte, müze ve ören yerlerindeki hizmetlerden ziyaretçilerin memnuniyeti de arttırmıştır.

BİLETİX HAKKINDA:

Live Nation Entertainment (NYSE: LYV), her biri kendi pazarında lider Ticketmaster.com, Live Nation Concerts, Artist Nation Management and Live Nation Media/Sponsorship şirketlerinden oluşan, dünyanın en büyük canlı etkinlik şirketidir. Daha fazla bilgi için lütfen http://www.livenation.com/investors web sitesini ziyaret ediniz.

Biletix, konser organizasyonları, etkinlik mekanıoperasyonları, sponsorluk, biletleme çözümleri, e-ticaret ve sanatçı yönetimi konularında faaliyet gösteren dünyanın en büyük canlı etkinlik şirketi Live Nation Entertainment (NYSE-LYV) şirketlerinden biridir. Eğlence sektöründe Türkiye’nin ilk ve en büyük bilet satış ve dağıtım şirketi olarak 2000 yılından beri faaliyet gösteren Biletix, bilet satış hizmetini; Türkiye’nin en büyük e-ticaret sitelerinden biri olan www.biletix.com web sitesi, 0216 556 98 00 numaralı çağrı merkezi, Türkiye’nin çeşitli illerinde bulunan 40’ın üzerinde perakende satış noktasından, mobil uygulamalar, kiosk ve banka ATM ağı uygulamaları ile vermektedir.

Yazar hakkında Tüm gönderileri gör Yazarın web sitesi

Efecan Karagöz

Hayatın akışında gözüme takılanları, paylaşmaya değer gördüklerimi ya da saklamak istediklerimi, bazen de kendi ürettiklerimi paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile belirtilmiştir.

fourteen + 18 =